Pryszczyca - zakażna i bardzo zaraźliwa choroba zwierząt parzystokopytnych

Zakaźna i bardzo zaraźliwa choroba przenoszona przez zwierzęta, człowieka, sprzęt gospodarski, zwierzęta domowe i dzikie, ptactwo, środki transportu, odzież itp.

W zwązku ze stwierdzeniem przypadków pryszczycy w Wielkiej Brytanii zamieszczam poniżej ulotkę informacyjną opracowaną przez Głównego Lekarza Weterynarii pt. "Informacja dla posiadaczy bydła, owiec, kóz, świń lub innych zwierząt parzystokopytnych" z prośbą o zapoznanie się i stosowanie się do jej zapisów.

Pobierz ulotkę informacyjną: PDFdok_pryszczyca_2007.pdf (50,61KB)

Pryszczyca jest zakaźną i bardzo zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych. Wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, karmy dla zwierząt, itp. Wirus może być także przenoszony przez człowieka, sprzęt gospodarski, zwierzęta domowe i dzikie, ptaki, środki transportu, odzież, itp.
Wystąpienie tej szybko szerzącej się choroby powoduje zawsze ogromne straty ekonomiczne dla kraju oraz hodowców zwierząt, związane w koniecznością wybijania zakażonych stad, a także ograniczeniem obrotu i handlu zwierzętami oraz produktami pochodzenia zwierzęcego.

Przewiń do góry