Zabezpiecz się przed PTASIĄ GRYPĄ

Potwierdzone wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków w Federacji Rosyjskiej oraz w Kazachstanie jest powodem działań zapobiegawczych w celu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt.

Gminne Centrum ReagowaniaGminne Centrum Reagowania informuje, że Komisja Europejska potwierdziła wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków w Federacji Rosyjskiej oraz Kazachstanie. Ze względu na możliwość migracji z tych rejonów dzikich ptaków przez lub na teren Polski, Główny Lekarz Weterynarii wydał wytyczne dla hodowców drobiu. Dokument ten zawiera zalecenia umożliwiające skuteczne zabezpieczenie gospodarstw oraz zmniejszenie ryzyka szerzenia się choroby.

Pobierz wytyczne : PDFWytyczne Głównego Lekarza Weterynarii (130,55KB)

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625 z późn. zm.) każdy posiadacz zwierząt (w tym drobiu) jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania organów Inspekcji Weterynaryjnej o jakichkolwiek niepokojących objawach zaobserwowanych u zwierząt (drobiu), które mogą wskazywać na ewentualne wystąpienie grypy ptaków.

KONTAKT :

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu,
ul. Piastowska 15,
tel/fax : 482-15-61,
e-mail :
piw.kedzierzyn@wiw.opole.pl
lub tel. kom : 0-694-449-074, 0-694-449-075, 0-694-449-076.

 ------------------------

W dniu 15 października 2005r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporzadzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomoru drobiu. M.in. zawiera ono nakaz trzymania ptactwa domowego w pomieszczeniach zamkniętych.

Pełny tekst : Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Przewiń do góry