Drużyna OSP Łany - IV w Polsce i Europie

IV miejsce zajęła drużyna OSP Łany w II Europejskich i V Krajowych Zawodach Sikawek Konnych.

talerz.jpegIV miejsce w punktacji ogólnej zajęła drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Łan w II Europejskich i V Krajowych Zawodach Sikawek Konnych jakie odbyły się 14 sierpnia 2005 roku w Cichowie (woj. wielkopolskie).
W zawodach wzięło udział 46 drużyn krajowych i 9 drużyn zagranicznych.

W ramach zawodów oceniane są :

  • umundurowanie strażaków,
  • wygląd sikawki wraz z osprzętem i zaprzęgiem konnym,
  • ćwiczenie bojowe.

Im więcej autentycznych elementów historycznych i oryginalnego sprzętu tym wyższa ocena punktowa. Ważny jest również dobór koni. Za tę część Dyplomstrażacy z Łan otrzymali 20 punktów na 25 możliwych do zdobycia.

Natomiast ćwiczenie bojowe trzeba wykonać w jak najkrótszym czasie i bezbłędnie. Polega ono na podjechaniu sikawką konną do zbiornika wodnego, wyprzęgnięciu koni wraz z dyszlem i zabezpieczeniu zaprzęgu w wyznaczonym miejscu. Na znak sędziego 7 strażaków pokonuje tor przeszkód (równoważnię, drabinę i tunel). Po dobiegnięciu do sikawki konnej, budują jedną linię gaśniczą i uruchamiają pompę. Podanie prądu wody ze zbiornika na odległość 35 metrów i strącenie oddalonego o 5 metrów ognika od stanowiska strażaka-prądownika kończy ćwiczenie. 
Drużyna z Łan pokonala ten tor przeszkód w czasie 35 sekund i zajęła III miejsce.

Zespół OSP Łany wystąpił w składzie :

    • Dowódca drużyny - Jan Kaduk,
    • Strażacy : Norbert Draga, Piotr Froncek, Krystian Kubica, Sebastian Lazar, Łukasz Neuwald, Michał Rycyrs oraz Alfred Skazidroga - woźnica i Henryk Jaskółka - pomocnik woźnicy.

Strażacy w nagrodę otrzymali Puchar Starosty Powiatu Kościańskiego, dyplomy oraz piłę spalinową.

Sikawkę konną przygotowali do zawodów strażacy angażując w to własne środki finansowe i robociznę.
Wyjazd drużyny na zawody strażackie do Cichowa możliwy był dzięki finansowemu wsparciu prywatnych firm Jerzego Śliwki i Artura Wyrwoła.

CIMG2312.jpeg CIMG2315.jpeg DSC00568.jpeg DSC00557.jpeg CIMG2316.jpeg CIMG2318.jpeg CIMG2319.jpeg CIMG2327.jpeg

Przypomnieć należy, że drużyna OSP Łany uczestniczy w w/w zawodach już od 2003 roku. Wtedy zajęła 9 miejsce na 33 startujące zespoły. Rok później, w 2004 roku łańscy strażacy zajęli 15 lokatę na 44 drużyny startujące w zawodach.

W czerwcu 2005 roku Drużyna OSP Łany zajęła I miejsce w II Zawodach Sikawek Konnych na Górnym Śląsku.

Przewiń do góry