Ogłoszenie dla rolników

swinie2.jpegW związku z wysokim ryzykiem przeniesienia na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (zakaźnej choroby) Główny Lekarz Weterynarii apeluje do rolników prowadzących hodowlę trzody chlewnej o pilne zapoznanie się z poniższą ulotką zawierającą informacje dotyczące zagrożenia tą chorobą.

swinie2.jpegW związku z wysokim ryzykiem przeniesienia na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (zakaźnej choroby) Główny Lekarz Weterynarii  apeluje do rolników prowadzących hodowlę trzody chlewnej o pilne zapoznanie się z poniższą ulotką zawierającą informacje dotyczące zagrożenia tą chorobą.
 
PDFAfrykański pomór świń.pdf (327,48KB)
 
Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).
W chwili obecnej liczne ogniska ASF występują na terytorium Federacji Rosyjskiej, a na początku sierpnia br. wystąpienie tej choroby odnotowano na Ukrainie. Prawdopodobne przeniesienie choroby na terytorium Ukrainy nastąpiło poprzez przywiezienie żywności z Federacji Rosyjskiej przez osoby przebywające tam na wakacjach.
 
W związku z powyższym, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o surowych procedurach dotyczących wprowadzenia niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego do UE.
 
Więcej szczegółów pod linkiem:
http://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=szczegoly&m_id=33&kat_id=1515
Przewiń do góry