Dzisiaj jest środa, 28 września 2022
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Herb Cisek
  • Change language
Dla słabowidzących
Tłumacz dla osób głuchych
Ikona Facebooka Facebook Gminy Cisek

Umowa na zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny podpisana

Zbiornik Racibórz We wtorek w resorcie środowiska została podpisana umowa dotycząca budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Inwestycja ma chronić mieszkańców dorzecza Odry od Raciborza do Wrocławia. Koszt budowy zbiornika to ok. 1 mld zł. Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Teren o powierzchni 26 km kw. otoczony zostanie 22-kilometrowym wałem o wysokości od 7 do 10 metrów. W czasie powodzi będzie mógł pomieścić 185 mln m sześc. wody. Zakończenie budowy zbiornika przewidziano na 2017 r.

We wtorek w resorcie środowiska została podpisana umowa dotycząca budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Inwestycja ma chronić mieszkańców dorzecza Odry od Raciborza do Wrocławia. Koszt budowy zbiornika to ok. 1 mld zł.

Zbiornik Racibórz Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski mówił we wtorek, że to "wielki i historyczny dzień". "Podpisujemy umowę dotyczącą budowy zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu, który ma gigantyczne znaczenie dla skutecznej ochrony mieszkańców w dorzeczu Odry (...). Ten zbiornik będzie miał ogromne możliwości gromadzenia fali powodziowej" - powiedział. (...)

Umowę na budowę zbiornika podpisali Tomasz Cywiński z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Andres Gonzalez Lopez, dyrektor regionalny firmy Dragados, która wygrała przetarg na realizację inwestycji. 

Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Teren o powierzchni 26 km kw. otoczony zostanie 22-kilometrowym wałem o wysokości od 7 do 10 metrów. W czasie powodzi będzie mógł pomieścić 185 mln m sześc. wody. 

Koszt budowy zbiornika, która ruszy w drugiej połowie tego roku, ma wynieść ok. miliard złotych. Natomiast łączny koszt realizacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry ma kosztować ok. 2,5 mld zł. Zakończenie budowy zbiornika w Raciborzu przewidziano na 2017 r. 

Zbiornik ten jest inwestycją kluczową dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jednym z głównych elementów rządowego "Program dla Odry 2006". Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. 

Więcej informacji na www.portalsamorzadowy.pl
 
W/w informacje uzyskano z PAP 18-06-2013, 15:22

  • Data publikacji: 19-06-2013 08:36
  • Liczba odsłon strony: 3203
Powrót do poprzedniej strony »