Krew - bezcenny dar życia

Zostań krwiodawcą – podaruj życie

Krwi, mimo rozwoju medycyny i techniki, nie da się wyprodukować. Jedynym źródłem krwi jest zdrowy człowiek - honorowy krwiodawca. Dlaczego warto pomagać? Dlaczego warto dzielić się tym darem życia? Jak przygotować się do donacji?

Krew_dar_zycia.png

Twoja krew może uratować życie.
Krew jest potrzebna przez cały rok. Szczególnie potrzebują jej ofiary wypadków, pacjenci hematologiczni, onkologiczni oraz pacjenci poddawani operacjom.

Średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Do przeprowadzenia operacji serca potrzebnych jest 6 jednostek krwi, dla ofiar wypadku - 10 jednostek. Pacjent z chorobą nowotworową potrzebuje 8 x 450 ml na tydzień.

Gdzie możesz oddać krew? Kliknij na link: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/oddaj-krew-uratujesz-czyjes-zycie

Krwi nie da się wyprodukować, za to można się nią podzielić.
Krew o grupie O Rh- może być przetoczona każdemu potrzebującemu. Ubytek krwi po donacji jest regenerowany przez organizm w ciągu 4 tygodni. Dzięki jednej donacji można uratować aż 3 życia.

Kto może zostać dawcą krwi, jak przygotować się do donacji i jak zachować się po oddaniu krwi – dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Można je pobrać poniżej:
PDFUlotka_zdrowa_krew_12.07.2023.pdf (723,66KB)

Przewiń do góry