Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Lech Kaczyński nie żyje

Maria i Lech KaczyńscyPrezydent Polski Lech Kaczyński i jego żona Maria wraz z 94 osobami zginęli w katastrofie samolotu Tupolew 154M pod Smoleńskiem. Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku o godzinie o 8.56 czasu polskiego.

Maria i Lech KaczyńscyPrezydent Polski Lech Kaczyński i jego żona Maria wraz z 94 osobami zginęli w katastrofie samolotu Tupolew 154M pod Smoleńskiem. Na pokładzie były najważniejsze osoby w państwie. Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku o godzinie o 8.56 czasu polskiego.

Na pokładzie samolotu byli m.in. wysocy urzędnicy Państwa Polskiego, posłowie, hierarchowie kościoła. Wszyscy zmierzali na uroczystości związane z obchodami 70 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Tę informację potwierdziło polskie MSZ.

Lech Kaczyński był prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej od 2005 roku. Wcześniej był między innymi prezydentem Warszawy, szefem Najwyższej Izby Kontroli, ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Lech Kaczyński był współzałożycielem partii Prawo i Sprawiedliwość i jej pierwszym prezesem a także senatorem I kadencji oraz poseł na Sejm I i IV kadencji.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową i zwrócił się do wszystkich Polaków, by wzięli w niej udział. Premier Donald Tusk ogłosił dwie minuty ciszy w niedzielę w południe dla uczczenia ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Na znak żałoby, flagi państwowe na gmachach publicznych zostały opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem.

Wyrazy głębokiego żalu
i serdecznego współczucia
rodzinom wszystkich,
którzy zginęli w katastrofie
składa w imieniu całej społeczności gminy Cisek
Wójt - Alojzy Parys
oraz
Rozwita Szafarczyk - Przewodnicząca Rady Gminy.

Przewiń do góry