Dożynki, czas dziękczynienia za plony

DożynkiWiara i tradycja naszych ojców nakazuje nam dziękować za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony. Nie jest zatem niczym dziwnym, że w sierpniowo-wrześniowe dni, w atmosferze wdzięczności Bogu i ludziom, organizowane są uroczystości dożynkowe. W naszej, rolniczej gminie dożynki, to ważny element życia społeczno-kulturalnego.

DożynkiWiara i tradycja naszych ojców nakazuje nam dziękować za szczęśliwie zakończone żniwa i zebrane plony. Nie jest zatem niczym dziwnym, że w sierpniowo-wrześniowe dni, w atmosferze wdzięczności Bogu i ludziom, organizowane są uroczystości dożynkowe. W naszej, rolniczej gminie dożynki, to ważny element życia społeczno-kulturalnego. Raz na dwa lata odbywają się dożynkowe uroczystości gminne. Tegoroczne, dziękczynienie za zebrane plony odbywało się w poszczególnych sołectwach lub parafiach. Centrum każdego spotkania stanowiła uroczysta Msza Św. Po jej zakończeniu barwne korowody dożynkowe, z koronami żniwnymi i koszami zebranych owoców ziemi, udawały się przepięknie przystrojonymi ulicami naszych wsi, na miejsce wspólnego biesiadowania, w czasie którego odbywał się uroczysty ceremoniał dożynkowy, występowały zespoły szkolne i młodzieżowe. Były też występy profesjonalnych grup artystycznych. W czasie wspólnej zabawy można było degustować się śląskim kołaczem, dobrą kawą oraz regionalnymi potrawami przygotowanymi przez samych rolników. Biesiadę dożynkową kończyła tradycyjna zabawa.
W ostatnią sobotę sierpnia, dożynkowe świętowanie odbyło się w Błażejowicach. W pierwszą niedzielę września, w ramach dożynek sołeckich, dziękowali za plony rolnicy ze wsi Cisek i Landzmierz. 6 września święto plonów zorganizowały również nadodrzańskie sołectwa Przewóz i Miejsce Odrzańskie. W tym samym czasie, wieś Sukowice, z piękną koroną żniwną, reprezentowała Gminę Cisek na dożynkach powiatowo-wojewódzkich w Bierawie. 13 września odbyły się dożynki parafialne: w Nieznaszynie (sołectwa Nieznaszyn i Roszowice) oraz w Dzielnicy (dla wsi Dzielnica, Łany, Podlesie i przysiółek Płonia). 20 września parafialne uroczystości dożynkowe miały miejsce w Roszowickim Lesie. W ostatnią niedzielę września za plony dziękowali rolnicy ze wsi Steblów i Sukowice, a 4 października dożynkowe uroczystości odbyły się w Kobylicach.

Przewiń do góry