Podsumowanie XVI Regionalnego Konkursu Literackiego ZE ŚLĄSKIEM NA TY

Daniela Spleśniały22 listopada 2009r. w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej odbyło się uroczyste podsumowanie XVI Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”. Wzięli w nim udział uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łanach. Wśród grona laureatów znalazła się praca Danieli Spleśniały, która zajęła drugie miejsce w kategorii klas 5 – 6.

22 listopada 2009r. w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej odbyło się uroczyste podsumowanie XVI Regionalnego Konkursu Literackiego „Ze Śląskiem na ty”. Adresowany był do społeczności śląskiej, zarówno młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych. Prace uczestników mogły być zapisany w gwarze śląskiej. Celem nadrzędnym konkursu było kształtowanie i popularyzowanie wiedzy o historii, szczególnie kulturze Górnego Śląska. Uczestnicy zebrali i opisali żyjące jeszcze w pamięci starszych pokoleń przekazy dotyczące obrzędów, historii rodzinnych, ginącego rzemiosła, nieopisanych dotąd ważnych wydarzeń itp. Większość nagrodzonych i wyróżnionych prac miała charakter dokumentujący.

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Łanach Agnieszka Cholewa, Daniela Spleśniały, Karolina Kirchniawy, Elwira Szynol również wzięli w nim udział. Wśród grona laureatów znalazła się praca Danieli Spleśniały, która zajęła drugie miejsce w kategorii klas 5 – 6. Napisała interesującą „Łopowjyść ło naszi familijni kuźni”. Przedstawiła w niej historię swojej rodziny, która od wielu pokoleń zajmuje się prowadzeniem kuźni. Nagrodą był rower, toteż euforia towarzyszyła nie tylko zwyciężczyni, ale również szczęśliwym z takiego wyróżnienia rodzicom. Była to dla nich prawdziwa niespodzianka tym bardziej, że temat kowalstwa wzbudził zainteresowanie jury.

Laureatka wraz z rodzicami i ołpą została zaproszona do udziału w programie Radia PLUS Opole, aby przybliżyć słuchaczom tajniki tego ginącego rzemiosła. Audycja została nadana w sobotę 28 listopada 2009r. w godz. 15.00 – 16.45.

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Poziom zaprezentowanych prac zaskakiwał kunsztem języka, bogactwem treści, precyzją konstruowania wypowiedzi. Warto w nim brać udział, ponieważ wszystkie interesujące „śląskie Godki” obficie nagrodzono.

Informację przygotowała:
Beata Kordula
nauczyciel języka polskiego
PSP w Łanach

Na zdjęciach:
Daniela Spleśniały w czasie wręczania nagród oraz z opiekunem Panią Beatą Kordula i rodzicami.

DSC06114.jpeg DSC06121.jpeg DSC06128.jpeg DSC06130.jpeg

Przewiń do góry