Dzień Bezpiecznego Internetu

To inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów internetowych

bezpiecz_media.jpeg
W naszym kraju Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK - instytut odpowiedzialny za realizację programu „Safer Internet” w Polsce. W ramach inicjatywy, każdego roku organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy, a także osoby prywatne do organizowania przez cały luty lokalnych działań na rzecz bezpieczeństwa młodzieży w sieci.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Z mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy. Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować te same zasady bezpieczeństwa.

Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców. Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione.

W związku z obchodzonym dziś świętem, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów postanowiła przypomnieć o kilku zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym internauci korzystający z mediów społecznościowych mogą uchronić się przed cyberatakami.

  • Utwórz silne hasło - konto w serwisie społecznościowym należy zabezpieczyć niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont, co jest złą praktyką. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.
  • Ogranicz dostęp do konta - uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych.
  • Tylko prawdziwi znajomi - dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.
  • Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych - aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów - np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.
  • Dbaj o prywatność - praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność. KPRM Cyfryzacja radzi, aby koniecznie je aktywować.
  • Używaj programu antywirusowego - zatrzyma on złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie pobrane do systemu.


Więcej informacji znajdziesz w specjalnym poradniku: PDFJak chronić się przed cyberatakami.pdf (2,24MB)

Przewiń do góry