Zjazd Mieszkańców - Heimattreffen już za nami

Heimattreffen 2008Pozostały tylko wspomnienia po bardzo udanej imprezie, na której spotkali się dawni i obecni mieszkańcy gminy Cisek.

Heimattreffen 2008„Zjazd Mieskańców - Heimattreffen to impreza z tradycjami. Organizowana jest w Cisku od roku 2000 co cztery lata i stanowi element kwartetu kulturowego, a to oznacza, że co roku w pierwszy weekend sierpnia w Cisku odbywa się impreza tematyczna. Zgodnie z kalendarzem w tym roku przypadła trzecia edycja imprezy „Zjazd Mieszkańców - Heimattrefen”
Dwudniowe obchody rozpoczęły się w sobotnie popołudnie 2 sierpnia 2008r. międzynarodowym turniejem piłki nożnej dzieci o Puchar Wójta Gminy Cisek.
Ze względów pogodowych turniej został przeniesiony ze stadionu piłkarskiego LKS Victoria Cisek do hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum.
W turnieju udział wzięły drużyny z Niemiec, Węgier i Polski. Zawodnicy zaprezentowali wysoki poziom techniczny i wielkie zaangażowanie oraz chęć zwycięstwa.
Ostatecznie po rozegraniu sześciu meczy (w systemie każdy z każdym) na pierwszym miejscu uplasowała się drużyna gospodarzy tuż za nią zespół z Niemiec a trzecie miejsc zajęła drużyna z Węgier. Nagrody wręczył Wójt Gminy Cisek - Alojzy Parys.
Młodzi zawodnicy już zapowiadają spotkania rewanżowe.

Zobacz zdjęcia >>>

W sobotni wieczór w kościele parafialnym w Cisku odprawiono Nabożeństwo Maryjne i Mszę św., podczas których koncertował chór „Bel Canto”.

Zobacz zdjęcia >>>

O godzinie 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury rozpoczęło się tradycyjne „Spotkanie Pokoleń”, czyli uroczysta kolacja dla osób, które wcześniej zadeklarowały chęć uczestnictwa w tym spotkaniu. Była to jak zawsze okazja do miłego spędzenia czasu oraz spotkania znajomych, którzy specjalnie na tę uroczystość zjechali do Ciska z całej Europy. Był to też czas do posłuchania muzyki w wykonaniu austriackiej orkiestry dętej „Bundesmusikkapelle Grinzens” oraz degustacji tradycyjnej tyrolskiej nalewki serwowanej przez muzykantki.

Zobacz zdjęcia >>>

Równolegle do „Spotkania Pokoleń”, odbywała się zabawa taneczna w dużym namiocie na placu festynowym koło Urzędu Gminy, za kawiarnią „Garden Cafe”. Mimo niesprzyjającej aury bardzo duża grupa osób bawiła się przy dobrej muzyce i wspaniałej atmosferze, jaką wprowadził zespół muzyczny przygrywający tego wieczoru do tańca.
Koło północy po zakończeniu uroczystości w GOK-u, większość jej uczestników przeniosła się na plac festynowy.
Jednego można być pewnym, dla wszystkich przybyłych na zabawę ta noc była za krótka.

Zobacz zdjęcia >>>

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą św., na którą wszystkich wiernych korowodem poprowadziła Gminna Orkiestra Dęta z Ciska. Msza rozpoczęła się w samo południe, przewodniczył jej ks. Radca Paweł Nimptrsch, który odprawił ją w swojej intencji dziękując Bogu za 50-cio letnią posługę kapłańską w Parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Cisku. Mszę koncelebrowało ośmiu księży. Podczas Mszy przygrywała Gminna Orkiestra Dęta a śpiew prowadził parafialny chór męski, który przed laty prowadził ksiądz Nimptsch, a z którym koncertował nie tylko w kraju, ale również i za granicą.
Msza była prowadzona w języku polskim, niemieckim oraz po łacinie. Po Mszy, dla księdza z krótkim koncertem wystąpiły dzieci. Po występach zespołu dziecięcego księdzu Pawłowi Nimptsch gratulacje kwiaty i prezenty złożyli; Księża, Wójt Gminy Cisek, Przewodnicząca Rady Gminy Cisek, Rada Parafialna, Sołtysi wsi Cisek i Landzmierz, ministranci, Dzieci Maryi i przedstawiciele PTTK Cisek, do życzeń dołączyli wszyscy parafianie, którzy znając zamiłowania księdza do codziennych wycieczek podarowali księdzu nowy rower.
Na twarzy księdza pojawiło się wzruszenie ale i zadowolenie. Wstąpił na ambonę by podziękować za pamięć uznanie i prezenty. W telegraficznym skrócie wspominał historię z ostatnich 50-ciu lat.

Zobacz zdjęcia >>>

Zabawa festynowa rozpoczęła się po przybyciu wszystkich uczestników z kościoła na plac przy „Garden Cafe” korowodem prowadzonym przez Gminną Orkiestrę Dętą, która marszowym krokiem weszła od razu na scenę i dała koncert.
Następnie na scenie pojawiła się młoda wokalistka z Rybnika Klaudia Chwołka znana jako Fela z występów w programach telewizyjnych „Niedziela w Bytkowie”
W międzyczasie jak przystoi na cisecką gościnność, na uczestników czekał śląski obiad, kawa, kołacz a dla smakoszy przygotowano zestawy potraw regionalnych.
Uczestnicy festynu mieli okazję być świadkami wspaniałego show taneczno wokalnego w wykonaniu Mirka Szołtyska i jego zespołu znanego z koncertów „Serduszka Dwa” oraz autorskich programów muzycznych emitowanych w Telewizji Katowice.
W przerwie prowadzący zaprosił do siebie przedstawicieli Polski i Austrii w celu rozegrania międzynarodowego meczu. Reprezentanci dopiero na scenie dowiedzieli się, że konkurencja będzie polegała na wbijaniu gwoździ do sosnowego pnia węższą stroną główki młotka. Gospodarze po zaciętym boju przy ostrym dopingu kilkutysięcznej publiczności odnieśli zwycięstwo.
Kolejnym hitem festynu okazała się „Śląska Zuzka” czyli loteria z krową. Zabawa polegała na tym, że koło, na którym pasła się krowa podzielono na części i ponumerowano każdą z nich. Uczestnicy loterii kupowali parcele a wygrała ta osoba na czyjej części krowa zostawiła swój „ślad”.
Blok artystyczny zagranicznych wykonawców na scenie rozpocząła orkiestra dęta „Bundesmusikkapelle Grinzens” z Tyrolu, która wystąpiła w przepięknych ludowych strojach z przebogatym repertuarem. Potem na scenie pojawił się Georg Wind - gwiazdor niemieckiej telewizji, który w swój występ zaangażował całą publiczność.

Zobacz zdjęcia >>>

W miłej atmosferze i biesiadnym klimacie całą imprezę poprowadził Leonard Malcharczyk, komentując festyn naprzemiennie w języku Polskim i Niemieckim. Dwudniowe spotkanie mieszkańców uzyskało przydomek „Nasza klasa - na żywo”.

Wszystkich już dzisiaj zapraszamy do Ciska za rok na kolejny pierwszy weekend sierpnia. Zgodnie z kalendarzem odbędzie się inscenizacja Śląskiego Wesela.

Organizatorzy:
Urząd Gminy Cisek
Starostwo Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego
Towarzystwo Rozwoju i Promocji Wsi Cisek
GOK Cisek
Kawiarnia "Garden Cafe"
PTTK Oddział Cisek
OODR Łosiów i OT K-Koźle
Związek Rolników Śląskich
Spot Light Cisek
Lapis Granit Cisek
Fundacja Euro - Country
DANGA Cisek
TSKN Oddział Cisek

Impreza dofinansowana została ze środków
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego
oraz Wicekonsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizacjom, instytucjom i osobom zaangażowanym w przygotowanie Zjazdu Mieszkańców - Heimattreffen. Dziękujemy również strażakom OSP oraz innym osobom pomagającym i współpracującym w czasie obsługi tej dwudniowej imprezy.

Przewiń do góry