Nowe obostrzenia od soboty 28 listopada 2020 r.

Rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

korona_obostrzenia.jpeg
Rozporządzenie zasadniczo powiela rozwiązania zawarte w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu z 9 października, zakłada jednak przywrócenie możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kwadratowych. Nadal będą obwiązywać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00 tzw. godziny dla seniorów (z wyjątkiem Wigilii).

Imprezy organizowane w domu mogą się odbywać z udziałem maksymalnie 5 osób (do limitu tego nie będzie się wliczało osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą). Zakazane są wesela, komunie i konsolacje.

Biblioteki publiczne i naukowe mogą prowadzić działalność przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m kwadratowe powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

Nowością są też przepisy dotyczące kasyn oraz obiektów działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety - mogą prowadzić działalność przy zachowaniu zasad 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów i zachowanie odległości 1,5 m.

W dalszym ciągu utrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i utrzymywanie dystansu 1,5 m od innych. Utrzymano też ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Nadal obowiązują dotychczasowe ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym. W zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne funkcjonują w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

Zawieszona jest działalność kin, parków rozrywki, hoteli (z wyjątkiem podróży służbowych), siłowni, klubów fitness, aquaparków, dyskotek i klubów nocnych. Gastronomia może serwować posiłki wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”.

Wydarzenia sportowe mogą być organizowane wyłącznie bez udziału publiczności. Wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu mają możliwość działalności, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Szczegóły w rozporządzeniu: PDFD2020000209101.pdf (441,31KB)

Przewiń do góry