Dzisiaj jest poniedziałek, 03 października 2022
Imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy

Herb Cisek
  • Change language
Dla słabowidzących
Tłumacz dla osób głuchych
Ikona Facebooka Facebook Gminy Cisek

Odra wciąż groźna dla Gminy Cisek a nowych wałów nie widać

31 marca 2008r. odbyła się XVI sesja Rady Gminy Cisek poświęcona zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu gminy oraz konieczności budowy dalszych obwałowań rzeki Odry.

Powódź W dniu 31 marca 2008 roku odbyło się XVI posiedzenie Rady Gminy Cisek. Głównym tematem obrad była sprawa zabezpieczenia przeciwpowodziowego gminy Cisek a w szczególności dalsza budowa lewostronnych obwałowań rzeki Odry.
Powodem omówienia spraw ochrony przeciwpowodziowej gminy Cisek jest fakt spowolnienia budowy nowych odcinków obwałowań na terenie naszej gminy
.

Powódź W obradach uczestniczył Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu - Pan Stanisław Majcher. Poinformował on radnych i sołtysów wsi obecnych na sesji o planach budowy dalszych odcinków wałów oraz o przyczynach opóźnień w kontynuacji dalszej budowy obwałowań rzeki Odry na terenie naszej gminy. Opóźnienia te wynikają w głównej mierze z braku zabezpieczenia właściwej wielkości środków finansowych na ten cel w budżecie Pańtwa oraz Wojewody Opolskiego i Marszałka Województwa Opolskiego. Drugim powodem są protesty ekologów, które w zasadniczy sposób spowalniają procesy uzyskania pozwoleń wodnoprawnych i budowlanych.

Powódź W opinii Rady jest jeszcze jeden powód - może najistotniejszy - a mianowicie to fakt, iż od katastrofalnej powodzi w 1997r. minęło już ponad 10 lat i decydenci na szczeblu rządowym oraz wojewódzkim zapomnieli już o strasznych skutkach niszczycielskiego żywiołu powodziowego. Daje się wręcz zauważyć, że władze Państwa i Województwa nie są zainteresowane zakończeniem budowy lewostronnych obwałowań rzeki Odry, nakreślone przez rządowy "Program dla Odry 2006".

Dla Gminy Cisek zaś sprawa jest bardzo poważna.
Oto w Województwie Opolskim wybudowano już prawie wszystkie odcinki lewostronnych obwałowań rzeki Odry - ale poniżej wsi Cisek. Zabezpieczono przez to większe miasta tj. Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, itd. Powiat Raciborski praktycznie kończy budowę lowostronnych obwałowań we wsi Lasoki tj. na granicy województw Śląskiego i Opolskiego. Pomiędzy Ciskiem a granicą województwa należy wybudować jeszcze 15 km obwałowań aby zamknąć tę lewostronną "dziurę" w wałach a przez to uchronić tereny gminy Cisek, miasta K-Koźla i gmin niżej położonych przed powodzią. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych posiada gotową dokumentację na budowę odcinka z Cisku do Głogowca dł. 8,9 km - nie ma jednak wystrarczających środków finansowych na ten cel, dlatego w tym roku zamiast wybudować cały w/w odcinek wykona tylko 1,3 km od Cisku w górę do potoku Dzielniczka. A co dalej, kiedy i w jakim terminie ruszy budowa dalszych wałów - nie wiadomo.

Dlatego też Rada Gminy Cisek podjęła uchwałę nr XVI/75/2008 w sprawie  kontynuacji budowy lewostronnych obwałowań rzeki Odry, której tekst zamieszczamy poniżej: PDFUchwała Rady Gminy Cisek nr XVI-75-2008.pdf (68,31KB)

  • Data publikacji: 17-04-2008 15:00
  • Liczba odsłon strony: 558
Powrót do poprzedniej strony »