Herb Gminy Cisek

Historia powstania i opis herbu gminy Cisek.

Herb Gminy CisekTarczę dla herbu przyjęto - po modyfikacji tak zwanej tarczy polskiej z tarczą stosowaną w XV wieku - jako pole dla umieszczenia godła Gminy Cisek. Pole tarczy podzielone jest na dwie barwy - poziomo, falistymi wstęgami - naprzemian - od góry srebrną, dołem błękitną. Wstęgi symbolizują wodę. Górna część pola tarczy, mająca kolosalną przewagę kolorystyczną nad całością pola tarczy pokryta jest błękitem. Dolna, mała część pola tarczy jest pokryta barwą zieloną. Minimalnie nad srebrną wstęgą obrazującą wodę unosi się rybopodobne stworzonko wygięte podkową ku górze, mające jedną płetwę pogrążoną w wstędze wody a rozdwojony ogon i głowę uniesione ku górze. Złote stworzonko rybopodobne jest w trakcie wykonywania ruchu wirowego prawoskrętnego. Wynosi pyszczkiem wieńcoskrętną gałązkę cisu barwy zielonej. Wieńcoskrętna gałązka cisu, z czerwonymi owocami, tworzy jakby wieniec przy znajdującym się (wzlatującym w przestrzeń) w lewej górnej części pola tarczy - orle piastów opolskich zwróconym w prawą stronę. Całość tworzy scenę wyniesienia złotego orła śląskiego domu piastów opolskich, w cisowym wieńcu przez złotą rybkę - rybopodobne zwierzątko pozostające w ruchu prawoskrętnym. Orła wieńczy czerwona mitra książęca w konstrukcji złotej.

W przedstawionej scenie zawarto myśl wynikajacą z dokumentu datowanego na dzień 8 maja 1241r. o nadaniu przez księcia Mieszka II (Otyłego) - Joanitom, prawa magdeburskiego według wzoru Środy Śląskiej. Wynika stąd prawo lokacji (na prawie średzkim) wsi Cisek wraz z pozwoleniem budowy joanitom tamy na rzece a mieszkańców Ciska uwalnia od wszelkich ciężarów książęcych (...aby mieszkańcy Ciska cieszyli się wszelakiego rodzaju wolnością..., aby byli wolni od wszelkich ciężarów...). Zwalnia to od pańszczyzny dając status wolnych ludzi. Jest to dar ZŁOTEJ RYBKI w tych niezmiernie ciężkich dla chłopa czasach średniowiecza.

W klejnocie nad tarczą - w wieńcu cisu - w czerwonym owalu znajduje się srebrny ośmiorożny krzyż. Krzyż ten, o charakterystycznym kształcie był symbolem joanitów już za czasów mistrza Rajmunda de Puy (1120 - 1160) z francuskiej rodziny rycerskiej - kiedy to wzorem templariuszy, joanici stają się zakonem rycerskim. Dziś forma wymienionego krzyża nazywa się krzyżem maltańskim. Ten krzyż w klejnocie herbu świadczy o odległej historycznej przeszłości w księstwie - władztwie Piastów domu opolskiego, w dobrach joanickich, pod znakiem ośmiorożnego krzyża srebrnego na czerwonym polu. W zwieńczeniu wieńca cisowego data lokacji Ciska - 1241. Tak kształtuje się sam herb gminy.

Herb Gminy Cisek z tzw. trzymaczamiHerb Gminy Cisek został udostojniony poprzez ukazanie dwóch postaci rycerzy - joanitów, zwróconych ku herbowej tarczy i podtrzymujących ją. Rycerze ubrani są w czarne zbroje, na które mają nałożone tuniki w barwie czerwieni (tunika chroniła pancerz przed nagrzaniem od promieni słonecznych). Na tunice był naszyty krzyż biały ośmiorożny. Rycerze nosili czarne płaszcze z białymi krzyżami. Płaszce spinane były taśmami połączonymi zapinkami w kształcie małych tarcz w kolorze złotym. Na głowach rycerze mają hełmy garnczkowe kryte chustami ochronnymi przed palącymi promieniami słońca.
Chełmy zwieńczane byly piórami i znakami herbowymi własnymi rycerzy. Rycerze w rękach trzymają obnażone miecze. Pod tarczą umieszczona jest wstęga (winieta) barwy błękitnej ze złotym liternictwem kroju zbliżonym do antykwy o napisie GMINA-CISEK-GMINA.

Całość tworzy zwartą koncepcję plastyczną, symbol samorządności i niezależności oraz stanowi tak ważny dzisiaj akcent promocyjny jakim może być w rozlicznych sytuacjach herb gminy.

W dniu 16 lutego 1996 roku Rada Gminy Cisek podjęła uchwałę nr XVI/72/96 w sprawie wizerunku herbu Gminy Cisek.

Przewiń do góry