Inwentaryzacja stad trzody chlewnej

Choroba Aujeszky to "handlowa" jednostka chorobowa świń. Bez monitoringu tej choroby i uwolnienia stad trzody chlewnej w naszym kraju spowoduje całkowitą blokadę sprzedaży zwierząt i produktów mięsnych.

swinia.gifW związku ze zbliżającym się terminem uwalniania stad świń w Polsce od choroby Aujeszky niezbędne jest na poziomie każdego powiatu ich zinwentaryzowanie. Choroba Aujeszky świń jest tzw. „handlową” jednostką chorobową. Brak przeprowadzenia stosownego monitoringu tej choroby i uwolnienia stad trzody chlewnej w naszym kraju spowoduje całkowitą blokadę sprzedaży zarówno produktów mięsnych jak  żywych zwierząt do krajów, które taki program przeprowadziły zarówno w Unii Europejskiej, jak i krajach niezrzeszonych, co będzie skutkowało stratami finansowymi dla hodowców trzody chlewnej.
Realizując polecenie Opolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu, Powiatowy Lekarza Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu, powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2006 r. w sprawie współpracy organów Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, Inspekcji Handlowej, Inspekcji Transportu Drogowego, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno- Spożywczych oraz jednostek samorządu terytorialnego przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w tym chorób odzwierzęcych ( Dz.U. Nr 83 poz.575), zwraca się z ogromną prośbą do wszystkich rolników o zgłoszenie się w terminie natychmiastowym do Sołtysów wsi i przekazanie im spisu stad świń ze swojego gospodarstwa. Sołtysi sporządzą zbiorczą informację wg stosownego wzoru i przekażą ją za pośrednictwem Wójta Gminy do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Prosi się wszystkich rolników - hodowców trzody chlewnej - o potraktowanie sprawy jako bardzo pilnej.

Przewiń do góry