e-DOWÓD! Będą przerwy techniczne do 4 marca
Od dziś do 4 marca nie można składać wniosków o wydanie dowodu osobistego
Od dziś do 4 marca nie można składać wniosków o wydanie dowodu osobistego przez internet; okresowe trudności techniczne spowodowane są przygotowaniami do wdrożenia dowodu z warstwą elektroniczną.Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Zanim się to stanie przeprowadzany jest w całej Polsce proces testowania od wnioskowania do wydania po użycie e-dowodu. Aktualizowane jest też oprogramowanie.
Dlatego od środy 27 lutego czasowo wyłączona została możliwość składania wniosków o dowód przez internet. Ponownie uruchomiona zostanie 4 marca. To jest konieczność. Wdrożenie e-dowodów wymaga bowiem technicznych prac serwisowych.
Jeśli ktoś koniecznie chce złożyć wniosek o dowód w tym okresie musi udać się do urzędu.
Kolejna niedogodność nastąpi w piątek 1 marca od godz. 11.30. W związku z zaplanowanymi pracami wdrożeniowymi, nastąpi wówczas przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.
Od tego czasu nie będzie możliwości załatwienia spraw dotyczących dowodu osobistego.
W poniedziałek 4 marca 2019 roku przywrócona zostanie możliwość składania online wniosków o dowód osobisty. Urzędy będą je też normalnie przyjmować. Wszyscy, którzy tego dnia i później zawnioskują o nowy dokument - dostaną dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód.
Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe, ale zachęcamy, aby korzystać z tej możliwości. Wraz z nowym dowodem pojawią się nowe e-usługi. Wnioski e-dowód będzie można składać online i w dowolnym urzędzie gminy. Sam wniosek o dowód nieco się zmieni, ten elektroniczny będzie jeszcze prostszy niż dotychczas.
Ważne dowody nie wymagają wymiany. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).
Dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma pozwolić: potwierdzać tożsamość online; składać podpis elektroniczny; potwierdzać obecność posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w systemach służby zdrowia; przekraczać granice przez automatyczne bramki na lotniskach w UE. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak do tej pory.
E-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do upowszechnienia komunikacji elektronicznej obywateli z administracją.