Usługa Twój e-PIT będzie dostępna od 15 lutego 2019 r.

dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. 
Rozliczenia roczne za 2018 r. zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system Twój e-PIT.

MF_podatki.jpeg
Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl). 

PobierzPDFInstrukcja_Twój ePIT.pdf (309,90KB)

W usłudze Twój e-PIT to system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje przy tym wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia (telefonicznie, e-mailowo czy podczas czatu z konsultantem).

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

JAK SKORZYSTAĆ Z USŁUGI TWÓJ E-PIT

Od 2019 roku podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą martwić się o rozliczenia z urzędem skarbowym. Ich roczne zeznania podatkowe PIT zostały automatycznie i bezpłatnie przygotowane na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Podatnicy mogą je sprawdzić na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów logując się do usługi Twój e-PIT.

Co to jest Twój e-PIT
Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-38, które od 15 lutego podatnik może znaleźć wyłącznie w serwisie podatki.gov.pl. PIT został automatycznie przygotowany bez konieczności składania wniosku przez podatnika.

Wypełniony PIT zawiera już:

  • informacje o dochodach od pracodawcy,
  • numer rachunku bankowego podatnika oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak np. ulga na dzieci.

W zeznaniu jest też wskazana organizacja pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od podatnika 1% podatku oraz cel szczegółowy. Wpisane dane podatnik może zmienić.

Zeznanie jest przygotowane dla każdego indywidualnie. Ale podatnicy mogą zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Korzystanie z usługi Twój e-PIT
W serwisie podatki.gov.pl podatnik wybiera Twój e-PIT.
Uwierzytelnia się wpisując swoje dane:

  • PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017,
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018,


lub używa profilu zaufanego.

Sprawdza swoje dane. I wtedy może:

  • zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO),
  • wprowadzić zmiany do zeznania:

- jeśli nie rozlicza się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
- zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chce przekazać 1% podatku,
- zmienić dane w uldze na dzieci lub dodać tę ulgę,
- dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) a na końcu zaakceptować zmienione zeznanie i pobrać UPO;

  • odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku przygotowany Twój e-PIT nie będzie brany pod uwagę,
  • nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia automatycznie przygotowane rozliczenie zostanie uznane za złożone.


Jeżeli po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT podatnik chce uzupełnić lub zmienić swoje zeznanie musi to zrobić samodzielnie. Jednak w przypadku pytań resort finansów oferuje pomoc np. infolinię Krajowej Informacji Skarbowej.
W przypadku nadpłaty podatku, korzystając z usługi, szybciej niż do tej pory podatnik dostanie zwrot. Termin skróci się z trzech miesięcy do 45 dni.

Usługa przestaje być dostępna wraz z upływem terminu składania zeznań tj. 30 kwietnia. Po tym terminie podatnik będzie miał wgląd do zeznania oraz będzie mógł pobrać UPO. Będzie mógł również złożyć korektę.

Film instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=BGkrLVGDVh8

W 2020 roku z Twojego e-PIT będą mogli skorzystać również podatnych składający PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, czyli osoby otrzymujące przychody z tytułu najmu oraz prowadzące działalność gospodarczą

Źródło: Ministerstwo Finansów
            Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Przewiń do góry