Usługa Twój e-PIT będzie dostępna od 15 lutego 2019 r.
dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38.
Rozliczenia roczne za 2018 r. zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system Twój e-PIT.
Pobierz: Instrukcja_Twój ePIT.pdf (309,90KB)
W usłudze Twój e-PIT to system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje przy tym wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.
Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia (telefonicznie, e-mailowo czy podczas czatu z konsultantem).
Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.
JAK SKORZYSTAĆ Z USŁUGI TWÓJ E-PIT
Od 2019 roku podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą martwić się o rozliczenia z urzędem skarbowym. Ich roczne zeznania podatkowe PIT zostały automatycznie i bezpłatnie przygotowane na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową. Podatnicy mogą je sprawdzić na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów logując się do usługi Twój e-PIT.
Co to jest Twój e-PIT
Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-38, które od 15 lutego podatnik może znaleźć wyłącznie w serwisie podatki.gov.pl. PIT został automatycznie przygotowany bez konieczności składania wniosku przez podatnika.
Wypełniony PIT zawiera już:
- informacje o dochodach od pracodawcy,
- numer rachunku bankowego podatnika oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak np. ulga na dzieci.
W zeznaniu jest też wskazana organizacja pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od podatnika 1% podatku oraz cel szczegółowy. Wpisane dane podatnik może zmienić.
Zeznanie jest przygotowane dla każdego indywidualnie. Ale podatnicy mogą zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Korzystanie z usługi Twój e-PIT
W serwisie podatki.gov.pl podatnik wybiera Twój e-PIT.
Uwierzytelnia się wpisując swoje dane:
- PESEL (albo: NIP i datę urodzenia),
- kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017,
- kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018,
lub używa profilu zaufanego.
Sprawdza swoje dane. I wtedy może:
- zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO),
- wprowadzić zmiany do zeznania:
- jeśli nie rozlicza się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
- zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chce przekazać 1% podatku,
- zmienić dane w uldze na dzieci lub dodać tę ulgę,
- dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) a na końcu zaakceptować zmienione zeznanie i pobrać UPO;
- odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku przygotowany Twój e-PIT nie będzie brany pod uwagę,
- nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia automatycznie przygotowane rozliczenie zostanie uznane za złożone.
Jeżeli po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT podatnik chce uzupełnić lub zmienić swoje zeznanie musi to zrobić samodzielnie. Jednak w przypadku pytań resort finansów oferuje pomoc np. infolinię Krajowej Informacji Skarbowej.
W przypadku nadpłaty podatku, korzystając z usługi, szybciej niż do tej pory podatnik dostanie zwrot. Termin skróci się z trzech miesięcy do 45 dni.
Usługa przestaje być dostępna wraz z upływem terminu składania zeznań tj. 30 kwietnia. Po tym terminie podatnik będzie miał wgląd do zeznania oraz będzie mógł pobrać UPO. Będzie mógł również złożyć korektę.
Film instruktażowy: https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=BGkrLVGDVh8
W 2020 roku z Twojego e-PIT będą mogli skorzystać również podatnych składający PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, czyli osoby otrzymujące przychody z tytułu najmu oraz prowadzące działalność gospodarczą
Źródło: Ministerstwo Finansów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych