Do 26 lutego 2018 r. mikroprzedsiębiorcy i rolnicy muszą pierwszy raz wysłać do MF JPK_VAT

Administracja skarbowa uruchomiła stronę informacyjno-edukacyjną w tej sprawie

jpk_vat.png
Do 26 lutego 2018 r. mikroprzedsiębiorcy i rolnicy muszą pierwszy raz wysłać do Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) za styczeń 2018 r.
Administracja skarbowa uruchomiła stronę informacyjno-edukacyjną ułatwiającą mikroprzedsiębiorcom złożenie JPK_VAT. Ministerstwo Finansów udostępniło darmową aplikację do tworzenia i wysyłki JPK (e-mikrofirma).

Mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób (i osiągające do 2 mln euro obrotów), które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, także jednoosobowe działalności gospodarcze muszą wykonać ten obowiązek od początku bieżącego roku.
Zobligowani do tego obowiązku są również rolnicy ryczałtowi, którzy w 2017 r. zarejestrowali się jako czynni podatnicy VAT.

Ministerstwo Finansów udostępniło darmowe narzędzie, za pośrednictwem którego mikrofirmy będą mogły sporządzić i przesłać Jednolity Plik Kontrolny oraz uruchomiło infolinię dla przedsiębiorców, która dedykowana będzie JPK.

Generowanie JPK_VAT przez mikroprzedsiębiorców będzie możliwe za pośrednictwem aplikacji e-mikrofirma, którą można pobrać ze strony internetowej http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/aplikacje-do-pobrania.

Podatnicy nie muszą korzystać z usług biur rachunkowych lub płatnych programów księgowych. Przygotowana przez MF aplikacja jest łatwa w obsłudze i dostępna dla wszystkich bez jakichkolwiek opłat.
Aby pomóc w wypełnianiu nowego obowiązku przygotowano też krótkie filmy instruktażowe, w których pokazano, jak krok po kroku wypełniać i wysyłać JPK_VAT: https://www.youtube.com/watch?v=RWVy8ySqeBE&list=PLGj5OAFBHLKW3fubF-3gCO1XcrNJgjjdI.

Do wykonania tego obowiązku potrzebny jest Profil Zaufany. Jeśli go nie masz, to Przedsiębiorco - załóż Profil Zaufany już dziś!

Przewiń do góry