Prom z Przowozu po wielu latach znów popłynął po Odrze

w ramach międzynarodowej imprezy "Odrza rzeką integracji europejskiej - PŁYWADŁA 2006"

Ośmiu mieszkańców nadodrzańskiej wsi Przewóz przez kilka miesięcy budowało od podstaw replikę promu, który pływał Odrą pomiędzy Przewozem (lewy brzeg) a Dziergowicami (prawy brzeg) w latach 1644 - 1975. Materiały na budowę promu zakupiono przy udziale środków finansowych Rady Sołeckiej wsi Przewóz oraz Urzędu Gminy Cisek. Bardzo wielką pomoc w postaci materiału drzewnego przekazał również właściciel Tartaku z Kuźni Raciborskiej.

Po pierwszym wodowaniu i sprawdzeniu stabilności promu zapadła ostateczna decyzja o uczestnictwie w międzynarodowej imprezie "Odrza rzeką integracji europejskiej - PŁYWADŁA 2006".

I tak replika przewoskiego promu popłynęła Odrą na trasie Racibórz - Przewóz - Kędzierzyn-Koźle z ośmioosobową załogą w składzie: Walter Długosz - kapitan oraz marynarze: Gilbert Kirchniawy, Hubert Piechula, Ryszard Stefanides, Piotr Draga, Jan Malik, Piotr Ryborz i Robert Kirchniawy.

Replika promu i jego twórcy Wodowanie w Raciborzu Ruszyliśmy z Raciborza Na Odrze przy wiosłach i u steru Cumowanie w Przewozie Uzupełnienie kalorii Wojewoda, Wójt Ciska, Bronek Piróg i Wójt Bierawy witają pływadła Impreza - Dzień Utopca w Przewozie Drugi dzień na Odrze Przed nami smok Za nami ... Jesteśmy na mecie w K-Koźlu

Zdjęcia: Robert Kirchniawy

Przewiń do góry