Otwarto nowy most na rzece Odrze pomiędzy Ciskiem a Bierawą

17 października 2014 r. to historyczny dzień w dziejach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz gmin Cisek i Bierawa.

17 października 2014 roku to historyczny dzień w dziejach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz gmin Cisek i Bierawa. W samo południe oddano do użytku nową przeprawę mostową pomiedzy Ciskiem a Bierawą. W tej podniosłej uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, wykonawcy, projektanci oraz wszyscy, którzy przyczynili się do budowy przeprawy. Nie zabrakło też mieszkańców okolicznych miejscowości. To właśnie oni najbardziej czekali na finał inwestycji.

Po ponad czterech latach od zaszczepienia idei budowy nowego obiektu, osiągnięto upragniony cel.

 
Wielu ludzi przyczyniło się do tej inwestycji i wielu oddało jej swoje serce – mówiła starosta Małgorzata Tudaj. Szefowa Zarządu Powiatu podziękowała byłemu marszałkowi województwa Józefowi Sebeście, który wspólnie z wojewodą Ryszardem Wilczyńskim opracował plan usuwania skutków powodzi dla gminy Cisek. To z nim, z ówczesnym Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, wynegocjowano wpisanie zadania oraz dwóch etapów dróg dojazdowych do regionalnego programu operacyjnego.

Podziękowała również ówczesnemu staroście Józefowi Gismanowi, który wraz z radnymi zainicjował zadania z ramienia powiatu, i już przed tragiczną powodzią przeznaczył z zarządem powiatu środki na opracowanie trzech koncepcji przebudowy starego mostu.

Słowa uznania padły w stronę wykonawców, projektantów oraz wszystkich, którzy z ramienia powiatu byli zaangażowani w to trudne zadanie.

Słowa podziękowania skierowane zostały również pod adresem wójtów nadodrzańskich gmin: Alojzego Parysa i Krzysztofa Ficonia, przede wszystkim za wspiercie dobrą radą. Ze smutkiem wspomniano o człowieku, który był obecny na wmurowaniu kamienia węgielnego, a odszedł na zawsze. Ś. p. Ryszardowi Gołębowskiemu dedykujemy tę inwestycję – powiedziała starosta Tudaj.

 
Most poświęcili proboszczowie z dwóch nadodrzańskich gmin: ks. Józef Sykosz  z Ciska oraz ks. Norbert Matuszek z Bierawy. Potem przyszedł czas na przecięcie wstęgi oraz barwną paradę z udziałem dzieci i młodzieży. Jako pierwszy na most wjechał zabytkowy pojazd z 1936 roku. Potem przyszła kolei na przedszkolaki z gminy Cisek i Bierawa, którzy wjechali na most na swych miniaturowych samochodach oraz motocyklach. Razem z nimi defilował powiatowy koziołek.

  
Następnie pojawiła się wielotonowa cysterna firmy Grotrans.
Zwieńczeniem uroczystości był pokaz musztry paradnej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla. Most zdał swój pierwszy publiczny test.

Przeprawę mostową zbudowała firma Banimex z Będzina, a zaprojektowało ją przedsiębiorstwo Promost z Wrocławia. Inwestycja kosztowała 20 mln zł.

Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ, a filmy z tej uroczystości obejrzysz TU.

Przewiń do góry