Gmina Breitungen

Gmina niemiecka położona w Turyngii nad rz. Werrą.

Umowa partnerska


Układ partnerski pomiędzy niemiecką Gminą Breitungen a Gminą Cisek zawarty został w dniu 6 września 2002 roku. W uroczystym spotkaniu jakie odbyło się w sali ratusza Gminy Breitungen uczestniczyła dwunastoosobowa grupa przedstawicieli naszej gminy. Akt o wzajemnej współpracy partnerskiej i przyjaźni podpisany został przez Gintra Hirscha - Burmistrza Gminy Breitungen i Alojzego Parysa - Wójta Gminy Cisek. Od tej daty prowadzona jest współpraca partnerska pomiędzy gminami polegająca w szczególności na wzajemnej wymianie młodzieży, strażaków, radnych i innych grup. Każda wizyta przebiega w atmosferze obustronnej życzliwości, serdeczności i gościnności. Mamy nadzieję, że obopólne poznanie się będzie w przyszłości owocować jeszcze lepszą współpracą pomiędzy naszymi gminami.

Podstawowe informacje o Gminie Breitungen:

Herb Gminy BreitungenBreitungen jest największą miejscowością w Wertalu. Najstarsza pisemna informacja dotycząca tej miejscowości pochodzi z 933 roku. Obejmowała wtedy obszar 280 km2 i z siedzibą zarządu, sądu i kościołem parafialnym Breitungen było w X wieku politycznym i kulturowym centrum tej okolicy. Z czasem miejscowość ta wyrosła z trzech koloni. Najstarsza z nich została założona przez Alemanów i nazywa się Altenbreitungen. Willa królewska pod władzą frankońską dała nazwę następnej części tej miejscowości – Königsbreitungen, który po powstaniu klasztoru żeńskiego w 1150 zmieniono na Frauenbreitungen. Równocześnie z willą, na wzgórzu po prawej stronie Werry powstał Zamek

Ratusz Gminy BreitungenKrólewski, skąd wzięła się nazwa tej części – Burgbreitungen. 
Po zniszczeniu w X wieku palatyn Siegfried von Orlamünde założył Klasztor Benedyktański i tak powstał Herrenbreitungen.
Dopiero w 1950 roku połączyły się wszystkie trzy miejscowości i tak powstała miejscowość Breitungen (Werra). W skład tej miejscowości należą także tzw. folwarki (dziedzińce) tj.: Knollbach, Craimar, Grumbach, Neuhof oraz Farnbach.

Dzisiaj Gmina Breitungen administracyjnie obejmuje dodatkowo 4 miejscowości: Fambach, Widok z samolotu na Gminę Breitungen

 

Heßles, Rosa oraz Roßdorf, wszystkie  są samodzielnymi jednostkami z własną radą gminy i honorowym Burmistrzem. Zarząd znajduje się w Ratuszu w Breitungen.
Gmina położona w „zielonym sercu” Niemiec, nad rzeką Werrą, między Lasem Turyngskim a Rhön-em posiada bardzo dobre  walory przyrodnicze, krajobrazowe i turystyczne. Powierzchnia Gminy Breitungen - 4.488 ha.
Liczba mieszkańców - 5.382.
Obecnie Burmistrzem Gminy jest Pan R. Römhild.

Więcej informacji: http://www.breitungen.de

Breitungen Breitungen Breitungen
 

Przewiń do góry