Partnerskie spotkania u niemieckich przyjaciół w Körperich i Breitungen

Delegacje naszej gminy, na zaproszenie niemieckich przyjaciół przebywały z partnerską wizytą w gminach Körperich i Breitungen.

W czasie wakacji, na zaproszenie niemieckich gmin Körperich i Breitungen, delegacje naszej gminy przebywały u niemieckich przyjaciół z partnerską wizytą. Poniżej przedstawiamy krótkie relacje z tych spotkań. 

Körperich
W dniach od 15 do 17 lipca 2005r. delegacja naszej gminy przebywała z przyjacielską wizytą w gminie Körperich. Okazją do partnerskiego spotkania były obchody 100-lecia powstania tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej.
W uroczystociach wzięły również udział strażackie delegacje ościennych gmin i sąsiedniego Luksemburga.
Naszą gminę reprezentowali: Alojzy Parys - Wójt Gminy oraz Barbara Skazidroga, Teresa Mrozek i Rajmund Friszko (UG). W skład delegacji weszli również strażacy : Hubert Kirchniawy (OSP Przewóz), Roman Adam (OSP Rosz. Las), Adam Kirchniawy(OSP Dzielnica) i Norbert Ściborski(OSP Nieznaszyn).
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w intencji strażaków, po czym nastapił przemarsz poszczególnych delegacji do domu kultury.Tu wszystkich gości powitał Komendant miejscowej straży pożarnej, który przybliżył zebranym historię OSP Körperich oraz przedstawił krótkie sprawozdanie z działalności tej jednostki. Głos zabrał również Burmistrz Gminy Körperich - Dieter Lidwig oraz przedstawiciele władz wojewódzkich.
W imieniu naszej delegacji wystąpił Wójt Gminy Cisek - Alojzy Parys, który podziękował wszystkim strażakom za ich trud i odpowiedzialną służbę oraz wręczył strażakom z Körperich statuetkę Św. Floriana - patrona strażaków.
Główną atrakcją całej imprezy były strażackie pokazy sprawnościowe ochotniczych i zawodowych drużyn pożarniczych. Festyn zakończył się wieczorem wspólną zabawą.
W czasie wizyty w Niemczech delegacja naszej gminy zwiedziła gminę Körperich oraz spotkała się z przedstawicielami samorządu gminnego i strażakami. W toku prowadzonych rozmów wyrażono chęć wzajemnej współpracy pomiędzy strażakami obydwu gmin. Strażacy gminy Körperich zostali zaproszeni do naszej gminy na przyszłoroczne zawody sportowo-pożarnicze. Zaproszenie zostało przyjęte.

Warto przypomnieć, że umowę partnerską pomiędzy gminą Cisek i Körperich zawarto 8 sierpnia 2004r. a wizyta naszej delegacji była pierwszą w ramach tego układu.

101.jpeg 104.jpeg 105.jpeg 107.jpeg 109.jpeg 112.jpeg 111.jpeg 113.jpeg 115.jpeg 301.jpeg 410.jpeg

 

Breitungen
VI Olimpiada Sportowa była okazją do złożenia w dniach od 19 do 22 sierpnia 2005r. przez delegację naszej gminy wizyty w partnerskiej gminie Breitungen. Na zaproszenie niemieckich przyjaciół do Breitungen pojechała ośmioosobowa grupa w składzie : Paweł Ryborz - Przewodniczący Rady Gminy oraz Jan Malik, Maria Michalczyk, Łukasz Albert, Joanna Balas, Aneta Damboń, Małgorzata Siegmann i Mirosław Ciepielewski.
Wieczorem, w dniu przyjazdu delegacja spotkała się z radnymi gminy Breitungen, gdzie przy degustacji śląskiego kołacza dyskutowano o problemach samorządowych.
Następnego dnia delegacja zwiedziła salę gimnastyczną, stary - do dzisiaj czynny młyn wodny, siedzibę miejscowej straży pożarnej oraz firmę "Wis Kunstoffe" zajmującą się skupem i przerobem plastiku. Odwiedziła również mogiłę byłego Burmistrza Guntra Hirscha, który był inicjatorem zawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy obydwoma gminami. W czasie trwającej Olimpiady nasza delegacja częstowała jej uczestników śląskim kołaczem oraz raciborskimi cukierkami "Mieszko". Wieczorem delegacja uczestniczyła w koncercie grupy "Wildbach" i pokazie sztucznych ogni oraz wspólnej zabawie.
W niedzielę grupa z Cisku zobaczyła starą kopalnię rudy żelaza oraz gminne przedszkole a także podziwiała popisy flisaków na rzece Wera w ramach trwającej Olimpiady. Członkowie naszej delegacji spróbowali również swoich sił w zmaganiach sportowych m.in. w tenisie stołowym, strzelaniu z łuku i wiatrówki oraz pchnięciu kulą i rzucie młotem. Po południu delegacja zwiedziła wieżę obserwacyjną "Ples-Turm".
Wieczorem przy kolacji odbyło się spotkanie z Burmistrzem Petrem Heimrichem, gdzie wymieniono wzajemne spostrzeżenia i podsumowano pobyt naszej delegacji w Breitungen a także omówiono wstępnie dalsze działania w ramach wzajemnej współpracy.

"Parterschaft" gminy Cisek z gminą Breitungen zawarty został 6 września 2002 roku, a obecna wizyta była czwartą od czasu podpisania układu partnerskiego.

HPIM2670.jpeg HPIM2673.jpeg HPIM2681.jpeg HPIM2694.jpeg HPIM2698.jpeg HPIM2700.jpeg HPIM2706.jpeg HPIM2741.jpeg HPIM2756.jpeg HPIM2767.jpeg HPIM2790.jpeg HPIM2796.jpeg

Przewiń do góry