Gmina Körperich (Koerperich)

Gmina niemiecka położona na granicy Niemiec i Luksemburga

Umowa partnerska


Układ partnerski pomiędzy niemiecką Gminą Körperich a Gminą Cisek zawarty został  w dniu 8 sierpnia 2004 roku. W uroczystym spotkaniu, jakie odbyło się w czasie Dożynek Gminnych w Cisku uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa przedstawicieli Gminy Körperich. Akt o wzajemnej współpracy partnerskiej i przyjaźni podpisany został przez Willi Leisen'a - Burmistrza Gminy Körperich i Alojzego Parysa - Wójta Gminy Cisek. Obecni przy podpisywaniu dokumentów o współpracy partnerskiej byli także przedstawiciele partnerskiej Gminy Breitungen, Józef Gisman - Starosta Powiatu Kędzierzynsko-Kozielskiego oraz kilkusetosobowa grupa mieszkańców naszej gminy. Współpraca partnerska pomiędzy gminami polegać będzie w szczególności na wzajemnym poznaniu się poprzez wymianę młodzieży, strażaków, radnych i innych grup w atmosferze obustronnej życzliwości, serdeczności i gościnności. Mamy nadzieję, że obopólne poznanie się będzie w przyszłości owocować jeszcze lepszą współpracą pomiędzy naszymi gminami.

Herb Gminy Körperich Gmina nad granicą Luxemburgu, naleźąca do powiatu wiejskiego w kraju związkowym Rheinland-Pfalz, liczy 1061 mieszkańców. Badania archeologiczne wykazały, że korzenie gminy sięgają nawet do epoki kamienia. Znaleziono również fundamenty domόw, ktόre świadczą o zamieszkiwaniu tych terenów przez starożytnych Rzymian.
Najstarsza pisemna informacja dotycząca tej miejscowości, ktόra wtedy jeszcze nazywała się „Geine“, pochodzi z 783 roku. Z biegiem czasu  nazwę miejscowości dokumentowano jako „Kirpurg“ w 1330r. i  jako „Kirpich“ w roku 1570, kiedy miejscowość należała jeszcze do hrabiowskiego okręgu Vianden. Nazwa „Kirpurg“ pochodziła od tam leżącego kościoła. A w roku 1069 papież Alexander II podarował klasztorowi Eutenach miejscowość Obersgegen razem do niej należącym kościołem.

Dziś gmina Körperich składa się z następujących miejscowości: Körperich, Kewenig, Niedersgegen, Obersgegen i Seimerich. Dopiero od roku 1947 jest miejscowością niemiecką w powiecie Reinland-Pfalz. Przedtem była częścią królestwa pruskiego, a w roku 1794 należała nawet do Francji.
Gmina Körperich jest bogata w zabytki. Tak np. zamek w Kewenig jest jednym z najstarszych w całym powiecie. Polecić do zwiedzienia można również posiadłości zamku Petry z roku 1823, kościόła St. Hubertus z 1790 roku oraz centrum ochrony przyrody Gaytalpark. Zwiedzając region można nie tylko zachwycać się zabytkami, ale takźe skorzystać z bogatej oferty spędzania czasu wolnego: trawnik minigolfa, chatka do grillowania, sportowe strzelanie, wędkowanie, turystyka piesza i rowerowa.

Gmina Körperich Gmina Körperich

 

Więcej informacji:

Przewiń do góry